BİZ KİMİZ

Adım Adım Dati Yatırım Holding’e


1980’lerde Türkiye’nin en yenilikçi yatırımlarından kabul edilen, alışveriş merkeziyle, oteliyle, marinasıyla sadece “İstanbul”un değil, Türkiye’nin değişen çehresine yakışan bir yatırım herkesin bildiği nedenlerle ‘can çekişmeye’ başlamıştı. Bir milli servet kaderiyle baş başaydı. İmdada özelleştirme yetişti. Ataköy Şirketler Grubu, “Ataköy Turizm Tesisleri ve Ticaret A.Ş.”, “Ataköy Otelcilik A.Ş.” ve “Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş.” özelleştirilme kapsamında ihaleye çıkarıldı. İşte Dati Yatırım Holding’in öyküsü de bu özelleştirme süreci ile birlikte başladı.Denizciliğin Duayenleri


Türkiye denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinden ve duayenlerinden Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu ve Metin Kalkavan bir araya gelerek Dati-Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. ‘yi kurdular.

24. 12. 2004 tarihinde kurulan Dati-Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. özelleştirilme ihalesine girdi ve ihale 199. 097. 925 USD’lik (261.664.174.05YTL) teklifle şirketin lehine sonuçlandı. İhalenin olumlu sonuçlanması üzerine Dati Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş’nin kurucuları, Deniz Ticaret Odası üyelerine bir çağrıda bulunarak, meslektaşlarını şirketin ortaklığına davet ettiler. Bu çağrıya çok sayıdaki üye olumlu yanıt verdi. Dati A.Ş. çok ortaklı yapısıyla, 140,2 milyon YTL ödenmiş sermayesi ile Ataköy Şirketler Grubu , Ataköy Turizm A.Ş., Ataköy Otelcilik. A.Ş. ve Ataköy Marina A. Ş.’nin önce Vakıfbank’a ait hisselerini sonra da Özelleştirme İdaresi’ne ait hissesini devraldı.

Tarih 1 Mart 2005’i gösterdiğinde bu şirketlerin yönetimi de Dati - Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş, ye devrediliyordu. Yönetim Kurulu’nun bundan sonraki hedefi Dati’nin unvanının Dati Yatırım Holding A.Ş. olarak değiştirilmesiydi. 13 Temmuz 2005 tarihli Genel Kurul'da unvanın Dati Yatırım Holding A.Ş. olması onaylandı. Bu tarih de kayıtlara DATİ Yatırım Holding A.Ş.' nin ‘doğum günü’ olarak geçti.

Dati Yatırım Holding A.Ş'ye bağlı şirketler ve iştirakleriyle turizm ve denizcilik sektöründe yeni hamlelerde bulunmaya devam ediyor.DATİ Yatırım Holding İştirakleri


Türkiye’nin ilk alışveriş merkezini, mükemmel konumda iki oteli ve Türkiye’nin 5 Altın Çıpa ile ödüllendirilen ilk marinasını ve Ataköy Marina Park’ı içinde barındıran müthiş kompleksin 2005 yılında yönetimini sahiplenen DATİ, Türk denizcilik sektörünün önde gelen isimleri tarafından 2004 yılında kuruldu. Türkiye’nin ilk başarılı örneği sayılacak, çok ortaklı ve kurumsal bir yönetim anlayışıyla turizm sektöründe birliğin, beraberliğin sembolü olan DATİ, yatırım, planlama, karar alma, kararları hayata geçirme ve diğer tüm faaliyetlerinde uzman ekibi, girişimci ruhu ve cesur yaklaşımıyla sektörüne öncülük etmektedir. DATİ, Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olan Galleria, 5 yıldızlı Sheraton İstanbul Ataköy Hotel ve Marina Park Residences'ın yanı sıra İstanbul'un gözbebeği olacak olan Marina Park99 projesi ile güven dolu modern bir geleceğe yelken açmaktadır.Ataköy Turizm Tesisleri ve Ticaret A.Ş.


Galleria Alışveriş Merkezi; haftaiçleri 17.000, haftasonları ise 21.000 ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Basit bir hesaplama ile, ayda 510.000, yılda ise 6 milyon 120 bin kişi ziyaret etmektedir. Öte yandan, Galleria’nın hedefi, ziyaretçi sayılarını arttırmak değildir, çünkü Galleria ziyaretçisi, aynı zamanda Galleria müşterisidir. Galleria ziyaretçisinin neredeyse %100’ünün ziyareti alışverişe dönüşmektedir. Tüm bunların yanı sıra, Galleria müşterisinin, Galleria’ya mevcut bir bağlılığı bulunmaktadır. Yakın civarlarda yaşayan ziyaretçiler, bazen haftada 2 – 3 kez Galleria’yı ziyaret edebilmektedir. Galleria Alışveriş Merkezi, İstanbul’un kalbi sayılabilecek bir lokasyonda yer alması sebebiyle, perakende sektöründe öncelikli tercih edilen alışveriş merkezlerinden birisidir. Galleria, Atatürk Havalimanı’na ve Eski İstanbul Tarihi Yarımadası’na olan yakınlığından ötürü, bir alışveriş merkezinin sahip olabileceği en iyi lokasyona sahiptir.  Marmara Denizi’ne kıyısı olan Galleria, hemen yanı başında bulunan Marmaray durağı ve Avrasya Tüneli'ne olan yakınlığı ile ulaşım bakımından merkezi bir konumda olmasının yanı sıra, lüks yerleşim alanlarının ortasında yer almaktadır ve çevresi alabildiğine yeşil alan ile kaplıdır. Lokasyonel avantajları ve civar semtlerde yaşayan sakinlerin eğitim ve gelirlerinin üst seviyede yer aldığı düşünüldüğünde, Galleria uluslar arası standartlara göre A, B+ ve B sınıflarına hitap etmektedir.Galleria Alışveriş Merkezi, 1988 yılında açılan Türkiye’nin ilk alışveriş merkezidir. Tarihe bakıldığında, İstanbul’da birkaç yüzyıl öncesinde açılmış olan Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı bulunmaktadır. Galleria, perakende sektörüne ve akabinde Türkiye genelinde açılan 250 alışveriş merkezinin açılmasında öncülük etmiştir. AMPD kayıtlarına göre, Türkiye’de 2018 itibariyle 114 adedi İstanbul'da olmak üzere toplam 396 adet alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Lokasyonel avantajlar ve çevresel faktörler haricinde, Galleria’nın otopark imkanları düşündüldüğünde, ulaşım son derece kolaydır. Dünyadaki diğer tüm metropolitan şehirler gibi, İstanbulda trafik yoğunlu konusunda önde gelen şehirlerden biridir. Galleria’da, 2.200 araç kapasiteli, haftaiçi 4-5, haftasonu 7 defa sirkülasyonu olan, ziyaretçilerin kolaylıkla park yeri bulabildikleri bir otopark alanı bulunmaktadır.

Galleria’nın içerisinde bulunduğu total alan 120.000 m2 olup, bu alanın 84.000 m2’si Galleria’nın kapalı alanı ve 55.000 m2’si Galleria’nın kiralanabilir alanıdır. Rakamlar değerlendirildiğinde, Galleria oldukça geniş bir alanda konumlanmış olup, ziyaretçilerine keyifli alanlar sunmaktadır.

Galleria’nın en önemli avantajlarından biri ise, Sheraton İstanbul Ataköy Otel, Ataköy Marina Park ve Türkiye’nin ilk marinası ile komşu konumda yer almaktadır.

500 m2’den fazla yer alan mağazalar;

Tepe Home ( 4.000m2 Mobilya ve ev aksesuarları),

MMM Migros (6.000 m2 Hipermarket),

Teknosa (1.300 m2 elektronik mağazası),

Sinema( 15 salonlu her salon 250 seyirli kapasiteli),

Paşabahçe (570 m2),


Restaurantlar;  Köşebeşı, Cookshop, The Food Clan, Saray, Happy Moon's, Özsüt ve Starbucks (her restaurant 500 m2’nin üzerindedir).Vakko (yüksek kaliteli moda 900 m2),

Galleria’nın bünyesinde ayrıca Dünya Göz Hastanesi (9.000 m2), Benzin istasyonu, bulunmaktadır.

Servis;

Bebek Bakım odası (ful servis gereçleri ile), tuvalet, Engelli tuvaleti (Avrupa standartlarında), Eczane, İlk Yardım, Engeliler için tekerlekli sandalye, Resepsiyon, döviz bürosu, Banka, ATM, Araç Kiralama, Ücretsiz otopark ve Vale’dir.

Türkiye’nin ilk çağdaş alışveriş merkezi 2011 yılında A’dan Z’ye yenilendi. Toplam yenilenme tutarı 20 milyon dolar’dır. Böylece bugün Türkiye’nin en eski alışveriş merkezi, en yeni alışveriş merkezi olmuştur. Tabi ki bu yenilenme ile birlikte yılların getirmiş olduğu deneyimli yönetim avantajı ve marka bilinirliği de vardır.

Galleria olarak marka bilinirliliğimizin tüm Türk insanı tarafından biliniyor olmasının yanı sıra Türkiye’yi sadece bir kez ziyaret etmiş olan yabancı turistler bile Galleria’yı bilmekte ve tanımaktadır. Bugün perakende sektöründeki ortalama bir alışveriş merkezinin bilinilirliği 6-10 yıl arasında değişkenlik gösterirken,  Galleria 1989'yılından bu yana  bilinirliliğini korumaktadır. Bu da ziyaretçi ve müşterilerimizin bize verdiği önemi ve takdiri göstermektedir.Amacımız, tüm bu nostalji ve anılar ile birlikte akıllarda kalmaya devam ederken, bir yandan da her daim gelişen ve yaşayan  bir alışveriş merkezi olmaktır.Ataköy Otelcilik A.Ş.


                                                                                                         

 

Starwood oteller zincirinin bir halkası olan Sheraton İstanbul Ataköy Hotel, 2009’dan bu yana, 285 odası, 2 büyük balo salonu ve 7 toplantı salonu ile hizmet vermektedir.Ataköy Otelcilik A.Ş. ,  beş yıldızlı Sheraton Istanbul Ataköy Hotel, Ataköy Marina Hotel ve Marina Park Residences’ı altında bulunduran bir işletmedir.


Sheraton İstanbul Ataköy Hotel’in içindeki Positive Spa, tenis kortları, yüzme havuzları, sauna, restoranlar ve kuaför beş yıldızlı otelde konaklama keyfinizi arttırıyor. Otel sadece iş adamlarına yönelik değil, boş vakitlerini keyifle geçirmek isteyenlere de keyfili seçenekler sunuyor.

Ataköy Otelcilik A.Ş., yüksek standartlardaki hizmet kalitesini panoramik deniz ve marina manzaralı Marina Park Residences ile devam ettiriyor.

Marina Park Residences’ta  otel konseptli kiralama yöntemiyle konaklayan misafirler, aynı kompleks içindeki Sheraton İstanbul Ataköy Hotel’in Cook Book restoranında ya da Ataköy Marina Hotel’in Çipa restoranında kahvaltılarını alabilir ve Positive Spa & Fitness Center ‘ın açık-kapalı havuzunu, spa ve masaj imkanlarını kullanabilirler.

1+1, 2+1 ve 3+1 seçenekleriyle akıllı ev konseptinde tasarlanmış toplamda 17 adet olan rezidansların hepsinde teras, buzdolabı, geniş gardrop, çamaşır ve bulaşık makinesi, fırın-ocak, telefon, klima, LED televizyonlar, ütü ve saç kurutma makinesi bulunuyor.

Sheraton Istanbul Ataköy Hotel


Ataköy Marina Hotel

 

Ataköy Marina Park ResidencesAtaköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş.


Ataköy Marina,The Yacht Harbour Association Ltd.tarafından ‘Beş Altın Çıpa’ ile ödüllendirlimiş Türkiye’deki ilk marina olma özelliğine sahiptir. 1989 yılından itibaren bu ödülü taşımaktadır.

Ataköy Marina , İstanbul Boğazı’nın güney çıkışında yer alan ve birbirinden farklı iki eski kültüre sahip olan Asya ile Avrupa kıtalarının birleştiği gizemli ve modern İstanbul’a açılan bir kapıdır.

Ayrıca Ataköy Marina’ya FEE(Avrupa Çevre Eğitim Kurumu) tarafından Mavi Bayrak ödülü verilmiştir.

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Ataköy Turizm Kompleksi içinde yer alan Ataköy Marina’nın hemen yanı başında; Sheraton İstanbul Ataköy Hotel, Ataköy Marina Park, Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi ‘Galleria ‘ve ‘Sports İnternational’ spor kopmleksi bulunmaktadır.

KAPASİTE                                       

Ø  10 metreden 80 metreye kadar 700 yat kapasiteli

Ø  Maximum yükseklik 8 metre

Ø  Hepsi su, 220v or 380v elektrik, uydu televizyon ve direct telefon hattına sahiptir.


Ataköy Marina çevresel bilgilendirme, çevresel eğitim ve yönetim, güvenlik, servis ve temiz su gibi çevreye duyarlı system içinde gerekli koşulları yerine getirdiği için FEE tarafından Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiştir.Ataköy Marina Park A.Ş.


Dati Yatırım Holding tarafından hayata geçirilem ve Tabanlıoğlu Mimarlık imzası taşıyan Ataköy Marina Park;eşsiz lokasyonu ve denizle iç içe geçmiş modern mimarisiyle Ataköy de farklı bir dünya yaratıyor.

Seçkin restoran,cafe,residence'ları Ataköy’ün parlayan yıldızı olmaya aday Ataköy Marina Park, gelecek içinde eşsiz bir yatırım değeri taşıyor.

70 m2’den başlayan çeşitli büyüklükteki residence’ların 1+1, 2+1, 3+1 gibi farklı seçenekli 17 adet oda mevcut. Hepsinin ortak özelliği ise sizi masmavi denizle buluşturucak olan eşsiz terasları…